ASV Committees and Members

 

Archives Committee

Lorena Passarelli, Chair (2021)
Richard Condit (2020)
Micah Luftig (2020)
Frederick A. Murphy (2019)
Ann Palmenberg (2021)
 

Communications Committee 

Paul Duprex, Chair (2020)
Seema Lakdawala (2020)
Adam Lauring (2020)
 

Education and Career Development Committee 

Joanna Shisler, Co-Chair (2021)
Lauren O'Donnell, Co-Chair (2020)
Greg Brennan (2019)
Rachel Fearns (2019)
Sabra Klein (2020)
Malathi Krishnamurthy (2020)
Shauna A. Marvin (2019)
Cathy L. Miller (2019)
Kristen Ogden (2020)
 

Finance Committee 

Colin R. Parrish, Chair (2019)
Michelle Arnold (2021)
Tuli Mukhopadhyay (2020)
Anthony Nicola (2021)
Katherine R. Spindler (ex officio)

 

Graduate Student/Postdoctoral Fellow
Travel Award Committee

Shan-Lu Liu, Chair (2019)
Saurabh Chattopadhyay (2020)
Kyung (Kay) Choi (2019)
Marceline Côté (2020)
Jimmy Dikeakos (2021)
Hernan Garcia-Ruiz (2019)
Benjamin Kopek (2019)
Donna MacDuff (2020)
Cara Pager (2019)
Jamil S. Saad (2020)
Masako Shimamura (2020)
Katherine R. Spindler ( ex officio )
Zhilong Yang (2020)
Jacob Yount (2020)

 

Membership Review Committee 

Pranav Danthi, Chair (2020)
Jennifer Anstadt-Konopka (2020)
Craig Forrest (2020)
Marta Gaglia (2020)
Emily Desmet Ledgerwood (2021)
Hinh Ly (2019) 
Sarah McDonald (2019)
Amelia Pinto (2019)
Kevin Sokoloski (2020)

 

Nominating Committee 

Stacey Schultz-Cherry, Chair (2019)
Rebecca Dutch (2019)
Laura Kramer (2019)
John Parker (2019)
Glenn Rall (2019)
Susan Ross (2019)
Bert Semler (2019)

 

Program Planning Committee 

Glenn Rall, Chair (2019)
Stephanie Karst, Vice-Chair (2019)
Kristen Bernard (2020)
Christopher Brooke (2020)
Roberto Cattaneo (2019)
Xiao-Wen Cheng (2019)
Eva Gottwein (2019)
Stacy Horner (2019)
Robert Kalejta (2020)
Sabra Klein (2019)
Brett Lindenbach (2020)
Tuli Mukhopadhyay (2019)
Donna Neumann (2020)
Rushika Perera (2019)
Ann Powers (2019)
Tony Schountz (2020)
Jason G. Smith (2019)
Mehul Suthar (2019)
Brian Ward (2020)
Christine Wobus (2019)